Oči omladzujú a rozjasňujú tvár. Starajte sa o ne

Mladistvé oči

Oči sú bránou do duše. Keď chceme rozpoznať náladu človeka, dívame sa mu do očí. Na oči zaostrujú fotografi a maskérky s nimi strávia najviac času svojej práce.

Žiarivé oči sú základom krásy, ale dokážu o človeku povedať aj to, aký je šťastný, dôveryhodný, čo sa mu páči… a ako sa cíti starý či unavený. Je to preto, že na očných viečkach máme najtenšiu kožu, ktorá je veľmi namáhaná a vystavená okoliu. Preto práve na očiach sa najviac prejavuje naše starnutie. Ľudia, ktorým ide o dlhú živnotnú sviežosť, to veľmi dobre a preto sa o svoje oči vedia postarať. V zásade poznáme tri hlavné cesty ako vyzerať vďaka očiam mlado:

  1. Životospráva. Vrásky alebo kruhy pod očami často prichádzajú s nesprávnym štýlom života. Stres, nedostatok spánku, zlý pitný režim, málo vitamínov… tieto veci sa podpíšu na vašom výraze tváre. Opuchnuté oči mávajú chorí, preťažení a unavení ľudia. Doprajte si oddych, stravujte sa zdravo, pohybujte sa na čerstvom vzduchu, nenaháňajte sa, pite dobrú vodu – a na očiach vám to bude vidieť. Aj správna poloha a dobrý vankúš dokážu napríklad ovplyvňovať množstvo vody v očiach. Existuje dokonca aj tzv. očná gymnastika, súbor tipov  a rád ako sa dajú cvičiť očné svaly. Naopak, vyhýbať by ste sa mali príliš častému žmurkaniu, alebo šúchaniu si očí prstami.
  2. Kozmetika a doplnky. Ničomu sa kozmetický priemysel nevenuje tak intenzívne ako práve očiam, očným tieňom, boju s neželaným výzorom. Pravda, platí to najmä pre dámy, ale aj muži majú na výber širokú ponuku krémov, stačí sa poradiť napríklad s kožným alebo iným lekárom. Aj tu platí – všetko s mierou. Tieňovanie očí, práci s riasami, tvárové masky či korekcia pokožky – to je všetko alchýmia make upu, o ktorom sa dá písať donekonečna. O oči sa môžeme starať aj nosením správnych okuliarov – dioptrických alebo slnečných, alebo používaním opaľovacieho krému v letných mesiacoch.
  3. Blefaroplastika. Nuž a nakoniec tu máme estetickú chirurgiu. Plastické operácie očných viečok (blefaroplastika) patria k vôbec najčastejšie vykonávaným. Nie sú totiž náročné ani rozsiahle a pozitívne menia výraz tváre na mladší a sviežejší. Chirug vám môže pomôcť zlepšiť elasticitu rokmi ovisnutých viečok, môže odstrániť nadbytočný tuk, alebo upraviť sval. Po zákroku sa pacient nelieči dlhšie ako 2 týždne a v zdravom stave nepotrebuje špeciálnu prípravu na operáciu. Väčšinou korekciu podstupujú už ľudia v strednom a vyššom veku a efekt vydrží dlhé roky. To všetko prispieva k obľúbeností blefaroplastiky – rovnako ako aj fakt, že často už po pár dňoch po zákroku môžete normálne nastúpiť do práce. Nuž a napokon treba dodať, že slovenské zariadenia ako napríklad klinika Eveclinic patria k uznávaným, bezpečným a zároveň lacným inštitúciám – preto ich často navštevuje aj zahraničná klientela.