Otázky, ktoré si treba položiť pri kúpe zimnej bundy

Zimná bunda
  1. Na čo bundu chcem? Pojem zimná bunda môže byť široký. Bunda môže byť doplnok k náročnému aj nenáročnému športu (napríklad k obyčajnej prechádzke), alebo ju potrebujeme len pár minút denne, kým cestujeme MHDčkou do práce, do obchodu a pod. A potom sú tu vyslovene módne bundy na reprezentáciu štýlu. Niektoré bundy sa môžu blížiť ku kabátom, iné môžu byť menšie a neformálenjšie. Samozrejme, od zimnej bundy čakáme univerzálnosť – žiadne počasie by nás nemalo prekvapiť.
  2. V akom prostredí ju budem nosiť? Veľa ľudí o tom nevie (alebo to nesleduje), ale podľa medzinárodnej stupnice existuje až päť druhov odolnosti voči vlhkosti u oblečenia. Od úplne ľahučkého dáždika až po tie najťažšie blizzardy s veľkým tlakom na šatstvo. Človek čo žije na dedine na Liptove potrebuje skrátka niečo iné než povedzme mestský človek z Trnavy.
  3. Aký materiál chcem? Materiálov sú desiatky, historicky sa vyvíjajú, ale nakoniec si predsa len vystačíme s niekoľkými typmi. Koža je prastará klasika – ale aj pekne drahá a v zimnej edícii aj ťažká. Tradičná vlna či bavlna čoraz viac ustupujú syntetickým materiálom, ktoré sa vyrábajú ľahké, pevné, nepremokavé a výborne zadržiavajúce ľudské teplo. Aj kožušinky, veľmi časté prvky na bundách, bývajú už väčšinou syntetické – a tým pádom pri ich výrobe neprišiel o život žiadny živočích.
  4. Vyhovuje mi váha a objem? U žiadneho iného oblečenia nie sú tieto parametre tak dôležité ako práve u zimných búnd. Najmä u dámskych, pretože skrátka nie je príjemné chodiť nabalená ako ruský vojak. A aj zimná bunda môže podporovať peknú postavu, zoštíhľovať pás a elegantne vplývať na okolie. Aeorodynamické bundy sú v obľube u športovcov rovnako tak ako u tých, čo dbajú na svoj vzhľad. Veľkosť veľmi ovplyvňuje aj to, či je výrobok po pás, do polky stehien, po kolená atď.
  5. Sú zipsy v poriadku, nebudem mať problém nosiť rukavice? Manžety, vrecká, gombíky, všelijaké ozdôbky – treba racionálne zvážiť, či to potrebujete, či sa to nebude mechanicky ničiť a je všetko vyrobené v dostatočnej kvalite.
  6. Hodí sa bunda do môjho štýlu? Síce posledný bod, ale možno najdôležitejší. Ak sa vám bunda nepáči, skrátka ju nebude nosiť – a pristihnete sa pri tom so zlým svedomím. Na základe svojcich skúseností musíte vedieť, čo vám zapasuje do života a čo je síce len praktické alebo pekné, ale ostane to mrhať veľkým skladovacím priestorom.

Náš tip od pullover.sk

Teplá zimná bunda s bohatou neodnímateľnou EKO kapucňou s umelou kožušinkou a šnúrkou (kožušinu je v prípade potreby možné odložiť). Príjemný syntetickým materiálom zateplený vnútrajšok. Zipsové zapínanie, sofistikované rukoväte, tradičné nylonové vyhotovenie. Niekoľko vrstiev, vrátane podšívky.

 

Zimné bundy s bohatou EKO kožušinou