Parametre, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou bazénu

Bazén

Bazén je skvelým miestom, kde môžete tráviť čas s rodinou aj priateľmi. Môžete v ňom hrať rôzne vodné športy, usporiadať bazénovú párty alebo sa v ňom len tak schladiť počas horúcich letných dní. Bazén však nie je najlacnejší špás. Práve preto by ste pred jeho inštaláciou mali ujasniť základné aspekty.

Veľkosť bazéna

Veľkosť bazénu by ste mali voliť hlavne podľa účelu, na ktorý vám bazén bude slúžiť. Rovnako ju obmedzuje aj dostupný priestor a financie, ktoré ste si na postavenie bazéna vyhradili.

Pokiaľ bazén plánujete využívať pravidelne a bude slúžiť pre viac ľudí, určite stavte na väčší bazén. Ak ste plavec, postačí vám aj menší bazén, do ktorého zabudujete protiprúd.

Hĺbka a tvar bazéna

Zvyčajná hĺbka je 1,2 alebo 1,5 metra. Čím nižšia hĺbka, tým rýchlejší ohrev vody. Bazén môže mať variabilnú hĺbku. Pokiaľ si doň nainštalujete skimmer, môžete ho napustiť pre deti na 1,2 metra a potom dopustiť pre dospelých na 1,5 metra.

Na výber máte z klasických tvarov – elipsa, kruh, obdĺžnik. Nemusíte sa však cítiť obmedzovaný, voliť môžete aj dizajnový tvar, ktorý dodá vašej záhrade nádych modernosti.

Filtrácia bazéna

Piesková – voda prechádza cez pieskovú filtračnú náplň, kde sa zachytia všetky špiny a nečistoty. Náplň musíte vymieňať, približne každé 2 roky. Filtrovanie vody netrvá dlho, záleží od kvality filtrácie. Tie výkonné zvládnu bazén vyfiltrovať aj za 2 hodiny.

Kartušová – zachytí nečistoty pomocou papierovej vložky. Vložka sa mení, niekoľkokrát do týždňa ju musíte vybrať a preprať tečúcou vodou. Hodí sa najmä do menších bazénov.

K bazénu si zaobstarajte aj pomocníka na čistenie – robotický bazénový vysávač, ktorý sa postará o čisté steny a špinu v bazéne.

Do domácnosti si môžete zadovážiť aj iných asistentov – robotický umývač okien, ktorý udrží vaše okná čisté a robotický čistič grilu, vďaka ktorému si po záhradnej párty ušetríte prácu s umývaním grilu.