Pelety alebo drevo: Ktorý materiál je lepšou voľbou?

Pelety

Popri elektrickom či plynovom vykurovaní mnohé domácnosti využívajú drevo. Je však drevo ozaj tou pravou voľbou? Do popredia sa pomaly dostáva vysoko ekologický materiál – pelety, ktorá vám ponúknu mnoho pozitívnych vlastností.

Dreve a jeho vlastnosti

Vykurovať domácnosť drevom sa takmer stalo tradíciou. Ide o vhodný zdroj tepla pre domy, hlavne z dôvodu jeho nízkej ceny a ľahkej dostupnosti. Ak sa predsa len rozhodnete siahnuť po dreve, voľte tvrdé drevo listnatých stromov – buk, dub či brezu. Mäkké drevo je síce lacnejšie, ale rýchlo horí a v konečnom dôsledku ho spotrebujete viac.

Aké sú výhody a nevýhody dreva?

+drevo je lacné a ľahko dostupné
+má relatívne dobrú výhrevnosť
+popol z neho môžete využiť ako hnojivo

-musíte ho dlho skladovať, kým vyschne (tvrdé drevo až 4 roky)
-manipulácia a práca je náročnejšia (rezanie, štiepanie či skladovanie)
-musíte kotol čistiť pravidelne

Pelety sú skvelou alternatívou

Pelety sú oproti drevu nielen účinnejšie, ale aj omnoho ľahšie skladovateľné, pričom si zachovávajú všetky klady, ktoré vám ponúkne drevo. Navyše, ide o ekologické palivo, ktoré produkuje skutočne nízke množstvo nebezpečných emisií.

Drevené pelety sú ďalej vyrábané z drevného odpadu, ktorý vzniká pri drevospracujúcom priemysle. Ich kvalitu rozpoznáte jednoducho – podľa farby. Čím svetlejšie sú pelety, tým je vyššia aj ich kvalita. Dôvodom je to, že svetlé pelety neobsahujú žiadnu kôru.

Nevýhodou naopak môže byť vysoká cena kotlu. Investícia sa vám ale do niekoľkých rokov vráti.

Ak zaobstaranie peletového kotla neprichádza do úvahy, môžete siahnuť po briketách, ktorými budete dom vytápať komfortne. Hodia sa do krboch, kotlov aj kachľových pecí. Vyberať si môžete z rôznych druhov – rýchlo horiacich, ktoré vylučujú nadmerné teplo, či z takých, ktoré horia dlhodobo a vytvárajú tak teplo rovnomerne.