Podlahové kúrenie má životnosť takmer ako stavba

Podlaha domov

Podlahové kúrenie je dômyselné v tom, že zohrieva priestor rovnomerne od podlahy k stropu – ako vieme, teplý vzduch stúpa hore. Ak je podlahové kúrenie nastavené napríklad na 26 stupňov, vo výške hlavy bude okolo 23 stupňov. Dá sa veľmi ľahko regulovať a dokonca sa v lete dá použiť na chladiaci mód. Životnosť podlahového kúrenia sú desaťročia – možno aj polstoročie. A preto sa vyplatí, hoci počiatočná investícia do neho býva drahšia.

Najcitlivejším miestom pre podlahové kúrenie je zvyčajne kúpeľna, alebo priamo sprchový kút. Majstri sa rozchádzajú v názore – podľa niektorých podlahové kúrenie pod sprchovým kútom neprekáža, iní radšej tento kúsok miestnosti vynechávajú. Vy zvyšku domácnosti (novostavby či rekonštruovaného domu) však ide o účinný a efektívny systém, ktorý sálavou metódou zohreje celý priestor.

Aj podlahového kúrenia je viac typov, my odporúčame elektrické. Vykuruje vzduch aj okolité steny, nevíri prach, nepracuje s vodou, neovyplyvňuje vlhkosť vzduchu v miestnosti. Je treba dávať pozor na rozloženie nábytoku, podlaha nesmie byť zaprataná nárazovo na jednom mieste. Pri správnom nasavení môžete začať šetriť desiatky percent oproti starším typom kúrenia – nezabudnite si v elektrárňach vybaviť výhodnejšiu tarifu (v prípade, že celá domácnosť sa kúri elektricky a nie inou metódou).

Veľkou devízou je estetika – elektrické podlahové vykurovanie je skryté, nevidíte žiadne vykurovacie telesá, nič nenarúša dizajn interiéru. Je vhodné pod keramickú dlažbu, pod samonivelačný poter, pod linoleum, laminát. Drevené podlahy sú otázne – staré drevené parkety alebo podobná drevená podlaha sa k elektrickému podlahovému kúreniu nehodí, ale plávajúca podlaha by nemala byť problém. Prípady treba posúdiť individuálne. Každá podlaha má trochu iný tepelný odpor a odporúča sa trochu iná hrúbka vrchnej, poprípade strednej vrstvy podlahy.

Ako sa o podlahu s kúrením starať? Veľa záleží od majiteľov. Od toho, aké kvalitné materiály zvolili a ako kvalitne odviedli prácu, tí čo podlahu s fóliami (káblami, podložkami) pokladali. Pri sťahovaní nábytku a prerábaní starej podlahy treba dávať pozor, aby nedošlo k mechanickému poškodeniu kúrenia – dávajte pozor, aby nepadali veľké predmety a nepoškodzovali podlahu.

Nakoniec získate pohodlný a moderný domov.