Pravda a mýty o klimatických zmenách

Planéta Zem

Klimatické zmeny (presnejší termín než nesprávne pomenovanie globálne otepľovanie) je všeobecne priznaná teória, ktorá hovorí, že za tieto zmeny môže človek, predovšetkým vypúšťaním skleníkových plynov, ktoré tvoria okolo Zeme obal brániaci prirodzenej výmene teple. Ostatne, pred pár dňami skončila obrovská svetová konferencia v Paríži, kde sa štáty dohodli na opatreniach proti klimatickým zmenám. Konferencia je braná ako úspech a zároveň jej výsledok priniesol aj množstvo pochybností (napríklad japonský premiér vyhlásil, že jeho krajina neobetuje ekonomický rast – podobné myšlienky nájdeme v každej vyspelej priemyselnej ekonomike).

Samozrejme, už samotná idea, že niečo také ako klimatické zmeny existuje, má veľa odporcov. Väčšinou z radov konšpirátorov a ezoterikov, ale nájdu sa aj vedci, ktorí rozoberajú čiastkové problémy. Naozaj seriózny vedec vám ale povie, že problematika je tak komplexná, že je len veľmi ťažko predvídať čo bude (ako vidíme napríklad na odhadoch o stúpaní morskej hladiny, ktoré sú veľmi rôzne). Je to ako s predpoveďou počasia na veľmi dlhý čas.

Veľmi typickým a nesprávnym pohľadom na klimatické zmeny je posudzovať ich podľa svojho okolia, maličkého bodu vo vesmíre. Ako keď záhradkár vraví, aké globálne otepľovanie, však bola dlhá a tuhá zmena. Teplota na Zemi sa ale meria na mnohých miestach a dáta sa vyhodnocujú v počítačových modeloch, ktoré bežný laik nemá šancu pochopiť. A tieto vedecké dáta hovoria, že minulý rok bola opäť na našej planéte nameraná najvyššia priemerná teplota, odkedy sa tieto merania robia. V októbri v Pacifiku vrcholil jav nazvaný ako El Niňo (Godzilla), ktorý spôsobil, že napríklad v Japonsku napadli metre snehu, ale v Kanade bolo naopak netradične teplo.

Takže aká bude zima 2015/2016 u nás? Už v lete prvé prognózy hovorili, že nebude taká dlhá ako minuloročná, ale bude veľmi vlhká – bude veľa zrážok. Hoci kalendárne zima nastane o tri dni, zatiaľ sa táto predpoveď napĺňa – sneh na nížinách zatiaľ nehrozí, zato dažďa máme dostatok. Ako veľmi budeme potrebovať prídavné elektrické ohrievače, ukáže zrejme až január.

Mimochodom, tu ešte prikladáme 6 najčastejších mýtov spájaných s klimatickými zmenami:

1. Klíma sa na planéte menila vždy, je to prirodzené
2. Počítačové modely pracujú nesprávne
3. Oteplovanie sa zastavilo
4. Oxid uhličitý je pre planétu prospešný aj vo väčšom množstve
5. Antarktický ľad rastie
6. Oteplenie môže byť dobré pre severské krajiny

Viac odborných podrobností o téme na stránkach shmu.sk