Pre začiatočníkov: Ako začať s fotením?

Ako začať s fotením

Fotografovanie je umelecká disciplína, ktorá zahŕňa okrem klasických aspektov, akými sú talent, chuť a cit pre detail, aj technické faktory. Pokiaľ sa túžite foteniu venovať ako koníčku, a možno jedného dňa aj na profesionálnej úrovni, prečítajte si nasledujúce tipy.

Prečítanie manuálu nestačí

Samozrejme, manuál pri novom fotoaparáte vám pomôže pochopiť to, ako funguje. Ale to, ako fotiť, z neho nevyčítate. Najlepší spôsob, ako sa s novou hračkou naučíte zaobchádzať, je vziať ju von na prechádzku a vyskúšať si fotenie v teréne.

Práca so svetlom

  • Expozičný čas

Čas expozície predstavuje dobu, počas ktorej na snímač prúdi svetlo. Čím je čas kratší, tým je aj samotná snímka tmavšia. Pokiaľ nastavíte dlhší expozičný čas, napríklad 1/2s, fotografia bude svetlejšia.

  • Zvládnite clonu

Clona udáva množstvo svetla, ktoré zachytáva senzor. Čím menšie je číslo clony, tým viac je otvorená a tým viac svetla sa na senzor dostane. Ak chcete rozmazať pozadie okolo objektu, môžete číslo clony znížiť a naopak.

Kompozícia fotografie

Ak sa snažíte odfotiť objekt alebo osobu, mali by ste pamätať na to, že ideálne je, ak je objekt, ktorý sa chystáte navždy zvečniť, v strede fotografie. Niektoré fotoaparáty vám dokonca umožnia nastaviť si v hľadáčiku mriežku. Tá rozdelí vami fotografované miesto na časti a fotka bude mať tú správnu kompozíciu.

Blesk

Aj blesk vám ponúka širokú škálu možností. Objekty a osoby si môžete osvetliť bleskom v prípadoch, že je zdroj svetla umiestnený za nimi, pozadie je príliš farebné alebo je osvetlenie nanič kvôli šeru. Samozrejme, vždy záleží na tom, čo presne fotíte. Niekedy môže totiž blesk celú fotografiu zničiť. Preto ho používajte opatrne.

Možno sa radšej učíte pod dozorom lektora, môžete navštíviť workshopy alebo kurzy fotenia, kde vám skúsený fotograf povie viac o tomto remesle a ukáže vám, ako na dokonalú fotografiu.