Prečo stále chodíme na podujatia a čo nám to dáva

Festival

Čím sme starší, tým dlhšie trvá diskusia zorganizovať výpravu na nejaké podujatie. Môže to byť čokoľvek – hudobný festival, vinobranie, rytiersky turnaj na zámku, beh v parku… Ani pandémia nás neodrazuje od túžby z času na čas si niekde vyraziť… Sme stále sociálne živočíchy a obrazovky nám nie vždy nahradia živý kontakt.

A pozor! „Prevetranie sa“ má prudko pozitívne účinky na naše rozpoloženie a duševné zdravie (nehovoriac o tom fyzickom, keď sa nám zíde pár dní chodiť po čerstvom vzduchu a nevidieť televízor).

  1. Socializácia. Kamaráti a rodina. Úplne neznámi vysmiati a dobre naladení ľudia. Osamelý človek – to je doslova zdravotný problém. Nesvedčí to nikomu – ani mladému, ani staršiemu. Osamelosť je veľký problém, proti ktorej ľudstvo bojuje celé veky, aj tým že sa navzájom stretáva.
  2. Spoznávanie nových vecí. Chcem zažiť niečo nové. Nezabúdajte, že svet je oveľa väčší než vaše okolie a za svoj život človek preskúma len veľmi málo. Objavovanie nového vám dopomôže  k novým názorom a pohľadom. Vezmite stan, karimatku, obliečky a paplóny nechajte doma, a šup medzi ľudí
  3. Stretávanie nových ľudí. Človek môže mať tisíc kamarátov na Facebooku, ale v skutočnosti má len 5 ozajstných priateľov a zopár desiatok známych. Ostatní – to sú tí tichí, s ktorými sa prakticky nebavíte. Ale na podujatiach môžete nadviazať rozhovor s veľa ľuďmi a nepovažuje sa to za faux pas ako keby ste trebárs chceli nadväzovať nové kontakty v autobuse MHD. Čím viac ľudí poznáte, tým viac o vás vie svet – a vy z toho len získavate.
  4. Vzdelanie. Všetko sa nenaučíte sedením na zadku. Treba ísť do sveta a dívať sa – nasávať informácie. Množstvo podujatí má aj vzdelávací rozmer – napríklad tie spojené s históriou alebo prírodou. Keď vás to zaujíma a nesedíte si na ušiach, z podujatia odídte zase o niečo múdrejší.
  5. Inšpirácia. Určite na podujatiach objavíte niečo, čo použijete aj doma – napríklad na gastro výstavách alebo street food festoch zistíte, že množstvo exotického jedla, ktoré ste predtým nepoznali, si môžete skúsiť pripraviť aj doma.
  6. Liečba únikom. Dobré podujatie reštartuje vašu dennú rutinu. Keď vás to už nebaví v robote a nič vás nedokáže motivovať. Tieto staré dáta treba premazať novými, prísť na nové myšlienky. Unudenosť a krúženie v kruhu je tiež problém – majú zlý vplyv na psychiku a človek v zlej nálade sa prepadá do ešte horšej, jeho pracovný výkon, ale aj rodinný život upadajú – zbaľte si stan a choďte na nejaký festival. Ak vám hlučné podujatia nie sú po chuti, určite nájdete nejaké pokojnejšie akcie a podujatia.