Prečo sú záľuby také dôležité?

Fotografka

Mať koníček, ktorý vás baví – či už ide o háčkovanie, lyžovanie alebo balet – má mnoho výhod. Záľuby totiž nielen pomáhajú v boji proti stresu, ale dávajú vám pocit spolupatričnosti, zmysluplnosti a prinášajú do našich životov pocity šťastia.

Záľuby ovplyvňujú kvalitu našich životov

Je zrejmé, že koníčky vplývajú na kvalitu života. Môžu dokonca zlepšiť aj váš pracovný výkon. Keď totiž robíte zmysluplné veci aj mimo práce, šťastie a energia, ktoré vám záľuby prinesú, sa prenesú aj do iných sfér vášho života.

Niektoré koníčky vás zatraktívnia aj v očiach zamestnávateľov

Aj koníčky vám môžu pomôcť pri hľadaní novej práce, pretože z vás urobia zaujímavejšieho kandidáta. Napríklad niekto, kto vystupuje v improvizačnej skupine, bude pre zamestnávateľa zaujímavý, pretože dokáže rýchlo premýšľať za pochodu. Človek, ktorý sa zas vo voľnom čase venuje foteniu, má zvyčajne zmysel pre detail, farby a je trpezlivý.

Nie každý si našiel svoje hobby

Čo ak nemáte záľubu, ktorá vás baví a napĺňa? Nie ste sám. Zmysluplné koníčky hľadá mnoho nielen mladých ľudí. Je známe, že na svete existujú ľudia, ktorí si svoju záľubu nevedia nájsť. To ale, samozrejme, neznamená, že by pre nich žiadna neexistovala. Niekedy stačí popremýšľať nad detstvom a vybaviť si vec, ktorú ste vždy robili najradšej. Ak si na nič konkrétne nepamätáte, skúste premeniť veci, ktoré milujete na novú záľubu.

Čo ste vždy chceli robiť, no nikdy ste si na to nenašli čas?

Možno ste vždy chceli športovať. V tom prípade sa do toho bez obáv pusťte. Niekto je skôr samotár a uprednostní individuálny šport ako napríklad beh, súťaživé typy si viac užijú šport kolektívny. Možno vám na poličke už dlho leží kniha, ktorú si chcete prečítať. Zaujímavou záľubou, ktorá vám umožní spoznať ľudí aj kus sveta, je fotenie. Na začiatok vám stačí obyčajná zrkadlovka, základné foto príslušenstvo a na otázku „ako fotiť“ si už odpoviete cestou.