Ak ste fanúšikmi pyrotechniky a živých efektov, tak ste zrejme aj zástancom myšlienky, že umenie je výbuch, krátky záblesk, s hromovým zvukom a farebným doprovodom. Ale určite aj viete, že vaša zábava môže veľmi nepekne obťažovať, takže pyrotechniku odpaľujete na prázdnych otvorených priestoroch. Pyrotechnika nie je zločin, a aby ostala bezpečnou a povolenou, musia sa jej majitelia vyhýbať používaniu na určitých miestach. Menovite:
- V blízkosti domácich zvierat. Pri každom ohňostroji rýchlo zistíte, že zvieratá nemajú žiadne pochopenie pre nezvyčajné hluky a svetlá. Veľmi ich to stresuje a ľaká. Na silvestra sú psy zvyčajne zalezené v nejakom pelechu a vystrašene nevedia, čo sa deje. Ani obyčajne prskavky ich neprinútia k zvedavosti – preto ich rešpektujme a neobťažujme.
- Pri ľuďoch, obzvlášť tých starších alebo chorých. Podľa prieskumov, zábavná pyrotechnika prekáža najviac dôchodcom nad 60 rokov – na to asi netreba prieskumy. Starší ľudia chcú mať pokoj, už si hluku „užili“ až až. Hluk taktiež vyrušuje ich spánok a narušuje denný rytmus. Skrátka – k našim seniorom buďme ohľaduplní.
- Na športoviskách. Myšlienka, že pyrotechnika nie je zločin, býva veľmi často skandovaná na futbalových ihriskách. Práve tu ide často o kontroverzný stret tvrdého jadra fanúšikov a organizátorov – dymovnice, svetlice a podobné predmety, sú samozrejme, zakázané. Kvôli možným zraneniam (keď je na hromade veľký dav ľudí), ale aj kvôli koncentrácii športovcov. Niet divu, že niektoré firmy sa pokúšajú vyvinúť „bezpečnú“ pyrotechniku.
- V blízkosti zápalných látok a materiálov. Tradične známa poučka z obalu každej serióznej pyrotechniky. Občas si neuvedomujeme, čo všetko sa v našom okolí môže náhle vznieť – a potom o tom už len čítame v čiernej kronike. S otvoreným ohňom skrátka vždy opatrne.
- V lese. Práve les nás môže často lakáť na používanie pyrotechniky – keď sme mimo civilizácie a ľudí či obcí, nikoho neobťažujeme a nikto nás pri tom nevidí. A to je veľká chyba. Pretože ak odpálite v lese hoci len jednu petardu, okamžite o tom už vie široké okolie lesnej zveri – a tá sa môže vyplašiť a začať sa správať veľmi neobyčajne a teoreticky aj nebezpečne.
- V uzavretých priestoroch. V interiéri končí tlaková vlna na stenách a je akoby ešte hlasnejšia, oveľa skôr sa môžete zraniť, dym a prach ostanú vnútri a skrátka – uzavretý priestor je tabu. Odpálená pyrotechnika sa môže odraziť prakticky kdekoľvek a prekvapiť vás v zlomku sekundy. Preto je pyrotechnika určená iba na používanie pod otvoreným nebom.
- V blízkosti áut. Ako sme už spomenuli v predchádzajúcom odseku, odpálená pyrotechnika vytvára vždy tlakovú vlnu určitej veľkosti, nemusí byť veľká, no i tak môže stačiť na to, aby sa aktivovali citlivé alarmy na autách. Práve na Silvestra si často dosýta užijeme aj pískania alarmov. Ďalšia vec je, že pyrotechnika môže auto či inú vec aj poškodiť, a v tom prípade by už šlo o dosť drahú škodu za trochu zábavy. Určite nechcete poškodiť napríklad letiskové taxi.
- Pri školách a nedospelých deťoch. Nuž a ako posledné varovanie si uvedieme deti. Osobám do 18 rokov pyrotechnika skrátka do ruky nepatrí (existuje aj kategória pre deti, ale to je na iný článok). Čiže v blízkosti škôl a detí- pyrotechnika nie.