Robte to správne už od začiatku. Ako naštartovať prvý dron

Dron pri západe slnka

Nikdy predtým to nebolo ľahšie. Drony sú dnes veľmi lacné, ľahké a je ich veľké množstvo typov. Lietanie už nie je koníček len pre profíkov a nadšených modelárov. Rozmýšľate, že sa pripojíte k letke? Poradíme vám ako na to.

Začneme zľahka. Vyvrátime dva zažité mýty:

  1. Mýtus jedna: Drony sú hračky. Jasné, pilotovať drony, RC vrtuľníky a quadrokoptéry je ohromne zábavné. Drony však majú obrovské využitie – určite ste už počuli, že sa s nimi vážne zaoberá armáda alebo doručovateľské spoločnosti. Drony slúžia vedcom, hasičom či farmárom. Dokonca aj vy – obyčajný čitateľ bez skúseností s pilotovaním – sa môžete stať profesionálom a s dronom zarábať peniaze. Napríklad fotografovaním a natáčaním, požičiavaním drona na drobné práce alebo eventy, alebo sa dokonca stať profesionálnym závodníkom.
  2. Mýtus dva: Drony slúžia na špehovanie. Nešpehujú stroje, ale ľudia. Ak počujete bzučať drona okolo svojej záhrady, môžete si povedať – sused mi už zase nakúka do kuchyne. Ako sme už napísali, drony majú veľmi široké využitie a záleží od každého jednotlivca, ako ich využije. A tiež u nás už platia zákony, ktoré treba dodržiavať.

Zákony a pravidlá

Kedysi existovali iba drony vážiace viac ako 20 kilogramov a na nástup drobných lietačov, ktoré nemusia mať ani 1 kilogram, sa nečakalo. Prišla však technologická vlna ľahkých batérií, rozvoja ľahkých dronov a množstvo prípadov (ako napríklad dron havarovaný v záhrade Bieleho domu v USA alebo drony prevážajúce drogy cez hranice) prinútili štáty regulovať vzdušný priestor aj pre „drobné hračky“. Pravidlá Dopravného  úradu na Slovensku hovoria napríklad že:

  • Dron môže lietať iba 300 metrov od osoby, ktorá ho ovláda (v prípade hračky) alebo 1000 metrov v prípade ťažkého profesionálneho drona.
  • Lietať nemôžete nad zaľudnenými oblasťami alebo chránenými územiami. Vyhýbať sa musíte aj letiskám (ak nemáte zvláštne povolenie) a nesmiete plašiť zver citlivú na zvuk. Nuž a vyhýbať sa treba aj zvláštnemu vzdušnému priestoru (zakázanému, prechodne aktivovanému, obmedzenému, napríklad nad elektrárňami a podobne).
  • Výška letu nesmie byť viac ako 30 metrov v prípade hračiek a 120 metrov nad zemou v prípade ťažkých dronov do 20 kg.
  • Lietať môžete zhruba 50 metrov od ľudí, vozidiel, plavidiel a stavieb.

Dron v teréne

Aký dron na začiatok a čo potom

Ako úplný amatér ešte nepotrebujete sledovať výdrž batérie, nosnosť či autonómne funkcie dronu. Zrejme si kúpite nejaký čo možno najlacnejší – aj sa to tak doporučuje. Pretože sa chcete najskôr naučiť pilotovať, a ruku na srdce, čaká vás zrejme niekoľko havárií, tvrdých pristání, nárazov do stromov alebo možno svoju novú hračku aj utopíte. Modelári sú tradične napred – modely lietadiel a RC modely vrtuľníkov existujú oveľa dlhšie než moderná „drone craze“.

Tieto situácie oddelia zrno od pliev – zistíte, či vás RC drony bavia alebo nie. Zistíte, či chcete drona už hotového, alebo sa dokonca vrhnete na skladanie vlastného drona z dielov – čo má svoje veľké čaro. Takže predpokladajme, že ste si už zalietali a máte trocha tréningu. Podľa čoho kúpiť pokročilejší dron?

  1. Batéria. Najkľúčovejšia súčiastka. Celá technológia sa v podstate odvíja podľa toho, aké batérie máme k dispozícii – a pri lietaní ich potrebujeme veľmi ľahké. Výdrž batérií je zhruba od niekoľkých minút do jednej hodiny – a potom musí ísť dron do nabíjačky. Ak sa dá batéria vymeniť, je to ideálne – môžete mať jednu alebo aj viac náhradných bateriek pri jednom výjazde.
  2. Dosah ovládania. U lacnejších dronov je väčšinou od niekoľko desiatok metrov po zhruba 300 metrov. Ak dron stratí signál vysielača, môže sa vrátiť na miesto vzletu (HomePoint). Skontrolujte si, či má kupovaný dron túto funkciu. HomePoint treba potom aktualizovať podľa toho, kde ste na „výlete“. Drahšie drony si dokážu body nastavovať samé podľa svojho GPS, kontrolovať výšku letu podľa senzorov, orientovať sa podľa kompasu – a tu vždy platí, že ani jedna z týchto technických pomôcok nie je dokonalá. Skrátka, držte dron vždy vo svojom vizuálom dosahu, ako nám hovorí náš sedliacky rozum.
  3. Odolnosť. Nehľadte na krásu, ale na pevnosť svojho lietača. Spevnený rám okolo rotorov je nutnosť pri drahších prístrojoch. Celková mohutnosť a reakcia na pád by pri drone nad 1000 euro mala byť na vysokej úrovni, súčiastky by sa nemali lámať pri drobných kolíziách a mali by sa dať predsa len v prípade opravy dať vymeniť.
  4. Moderné funkcie. Inteligentný dron sa nemusí ovládať iba originálnym ovládačom, môže to ísť aj smartfónom či tabletom (a to dokonca tak, že pilot iba „nakreslí“ trasu funkciou Draw). Dron sa môže vedieť pripojiť na internet, mať funkcie na vyhýbanie sa prekážkam, stabilizácie v prípade vetra, rozpoznávanie ľudí v prípade fotografovania… Do tej malej krabičky sa zmestí veľa, a čím viac toho vie, tým je drahší.
  5. Fotografické možnosti. Skoro každý dron nesie kameru. Ale. Je kamera a kamera. Tie lacné hračkárske drony majú čínske kamerky, ktoré sa možno nezmestili do starých telefónov a od ich kvality sa nedá čakať veľa. Naozaj kvalitná kamera je drahá záležitosť (určite nehrozí na drone pod 1000-1500 euro) a napríklad na natáčanie či fotenie v ozaj vysokom rozlíšení potrebujete aj dvojosú stabilizáciu drona. Na dron sa dá pripevniť aj vlastná technika a v tom prípade platí to isté, čo pri tele a objektíve fotoaparátu. Na fotoparát v cene auta určite nebudete nasadzovať lacný objektív. A rovnako drahý fotoaparát či kameru určite nebudete vešať na lacný alebo ľahký dron. Ak vám však ide len o turistické natáčanie krajiny, či pár snímkov z rodinnej oslavy – zavďačia sa vám aj bežne dostupné drony s kamerou.
  6. Cena. Máme viac kategórií. Do 100 euro je tá najlacnejšia, slúži na hranie, tréning, občasnú zábavu. Lepšie drony začínajú tak od 250, alebo skôr 500 euro. Nad tisíc euro už máme naozaj kvalitné lietače a dostať sa k nim dá bežne vo veľa obchodoch. Najvyššiu kategóriu tvoria luxusné stroje, ktoré sa už zháňajú individuálne a ktoré nemajú horný strop na cenu. Hľadajte obchody ako napríklad peckamodel.sk, ktoré majú širokú ponuku a špecializujú sa na lietajúcu elektroniku.

Dron pre každého