Svetový deň utečencov alebo Deň nádeje

Utečenec

20. jún je podľa OSN venovaný ako Svetový deň utečencov (World refugee day). Hlavným organizátorom je United Nations Refugee Agency (UNHCR), ale pripája sa bezpočet ďaľších agentúr a organizácií. Vojen a nešťastných civilných utečencov je vo svete stále veľmi vysoký počet.

V tento deň sa pozornosť sveta upriamuje na osudy ľudí, ktorí boli nie svojou vinou vyhnaní zo svojich domovov, alebo ich museli opustiť pod tlakom vojen, konfliktov či politického prenasledovania. Samozrejme, niekedy domovy ničia aj živelné pohromy a chudoba. Niektoré inštitúcie oslavujú dokonca celý týždeň utečenectva. V Afrike sa slávi zvláštny African refugee day, pretože tento kontinent je viac ako iné postihnutý nedobrovoľnou migráciou, spálenou zemou a diktatúrami.

Medzinárodný Dohovor o postavení utečencov bol prijatý v roku 1951 a pri príležitosti 50. výročia tejto dohody prijalo OSN nové uznesenie. Utečencov podporujú aj početné osobnosti z najrôznejších krajín, či už mediálnou propagáciou alebo priamo aj hmotnou cestou.