Termovízie sa dajú pripevniť na prilbu alebo na mobil

Termovízia

Aký je rozdiel medzi nočným videním a termovíziou? Nočné videnie zosiľuje zvyškové svetlo, kým termovízia meria rôznu intenzitu tepla (v skutočnosti zachytáva infračervené svetlo, ktoré vydáva akýkoľvek objekt, ktorý má atómy a elektróny – toľko teória. Ale v praxi je napríklad had v lese ťažko pozorovateľný, pretože má „studenú krv“ a vyžaruje menej infračervených lúčov). S termovíziou nemôžete vidieť cez steny alebo cez sklo, ako sa to niekedy prezentuje. Lepšie prístroje majú viac módov, nižší šum, lepší optický zoom a plno funkcií – zákazníkovi stačí si iba vybrať.

Mimochodom, termogramy sú vyrábané digitálne, farby, ktoré vidíte – červená, oranžová a žltá označujú vyššie teploty (vyžaruje viac tepla a infračerveného žiarenia), zatiaľ čo fialové a tmavomodrá/čierna označujú chladnejšie teploty (vyžaruje menej tepla a infračerveného žiarenia). Zato bledomodrá (až biela) zamená horúce miesto. Niektoré prístroje ponúkajú iba šedú paletu obrazu. A niektoré špeciálne filtre vraj umožňujú vidieť (počas denného svetla) cez niektoré látky a šaty – to je námet pre bulvárne noviny.

Termokamery boli pred sto rokmi obrovské a museli sa náročne chladiť. Dnes si kúpite termovízie jednoducho vo forme ďalekohľadu, puškohľadu alebo dokonca nástavca na smartfón. Termovízia je veľmi užitočná v zdravotníctve, v strojárstve, na mori pri hliadkovaní a hľadaní objektov pod vodou (je to mierne problematickejšie ako to znie), v bezpečnostných službách, pri prehliadkach domov (hľadanie tepelných únikov) a ako inak – v armáde a vo vojenstve. Kvalitnú termovíziu si však zoženiete aj na civiliné a zábavné účely, trebárs na potulovanie sa lesom a podobne.  Nemusíte loviť zver fyzicky, môžete loviť iba obrázky – trebárs prostredníctvom fotopascí.

Termovízia na Slovensku je obľúbená najmä v poľovníctve a v bezpečnosti.