Testujte kvalitu výrobkov s ostatnými spotrebiteľmi

Práčka - test kvality

Idete kupovať novú práčku alebo chladničku? Investíciu za niekoľko sto eurov si určite každý overí aj z iných zdrojov než zo zľavových letákov a rozhovoru s predavačom.

Zrovna na takej chladničke sa toho môže pokaziť… Teplota sa nemusí držať, dvere netesnia, ozvývajú sa z nej divné ruchy, vyteká voda, životnosť nie je to, čo ste si pri kúpe mysleli. Preto veľmi vhod príde kvalifikovaný test chladničiek.

A čo také práčky? Pamätáte si na tie rozhrkané obludy, ktoré neuveriteľne žrali energiu? Dnešné práčky sú elegantné, ekologické, príjemne nadizajnované… a stále nie dokonalé. Ak hľadáte test pračiek, zrejme sa zaujímate najmä o spotrebu – ako väčšina nakupujúcich. Je však veľmi veľa ďaľších atribútov. Veľkosť spotrebiča, kapacita, výkon (v pomere k spotrebe energie), spotreba vody, ako si dokáže poradiť s odstreďovaním, či nepoškodzuje prádlo, alebo aj taká hlučnosť nie je úplne nezanebateľná.

Na Slovensku máme dostatočný počet štátnych skúšobní, ktoré vydávajú certifikáty rôznym výrobkom – tu sa však skúma hlavne, či je výrobok v zhode s našimi normami a právnymi predpismi. Skúšobňa vám nepovie nič o spotrebiteľskej skúsenosti – laicky povedané, či sa výrobok oplatí kúpiť. Z reklám sa všetko vyčítať nedá. Preto sa na celom svete spotrebitelia vedomky či nevedomky združujú a vymieňajú si svoje názory na výrobok.

V sociológii je už dlho dokázané, že ľudia dajú na určitých známych, alebo napríklad človeka zo susedstva – tzv. opinion leaderov. Na západe existujú súkromné laboratóriá, ktoré testujú výrobky na zákazku spotrebiteľov. U nás máme hlavne niekoľko test magazínov. S rozvojom internetu sa každá nedokonalosť na výrobku nemilosrdne dá odhaliť.

Fóra a voľné diskusie možno nie sú vždy ideálne (ak sa nepoznáte s ostatnými užívateľmi), produktové recenzie na zrovnávačoch cien môžu byť občas mätúce, lebo máte pocit, že si ich tam píše sám distribútor alebo výrobca. Najlepšie je siahnuť po osvedčenom porovnávacom magazíne, napríklad test-magazin.sk alebo TestKvality.eu. Ostatne, za svoje peniaze si vždy zodpovedá každý sám.

Obrázok: openwalls.com