Tipy ako jednoducho presťahovať celú domácnosť

Sťahovanie do nového domova

Sťahujete sa čoskoro? Zbaliť celý svoj majetok a naraz ho presunúť môže byť stresujúce. Nepotrebuje šťastie ani pozitívnu motiváciu – iba trpezlivosť a hlavne plánovanei. Tu sú naše tipy ako sa sťahovať do nového domu alebo bytu:

  1. Postele idú vždy prvé. Sú to tie najväčšie kusy nábytku a na rozdiel od skríň a políc sa väčšinou nedajú nijak rozobrať. Sťahovací tetris sa hrá podľa jednoduchého princípu – to najväčšie sa ukladá do auta vždy najskôr.
  2. Pozháňajte všetky možné odložené krabice a prepravky. Budete ich potrebovať viac než si myslíte v tento moment. Veci si roztrieďte do kategórií, podľa veľkosti, dôležitosti, ale aj toho ako opatrne s nimi treba zaobchádzať. Ak ste mali dosť miesta na okladanie si krabíc od elektroniky a podobne, používajte originálne škatule na to, v čom ste si dotyčné veci kúpili.
  3. Zbaľte sa postupne. Určite nie naraz. Aj pri veľkom a veľmi starostlivom balení vždy na niečo zabudnete. Balenie môže trvať dni alebo dokonca aj týždne (ak máte ten luxus). Na krehké a dekoratívne predmety bude zvyčajne potrebovať všelijaké ochranné igelity (ale aj mäkké uteráky a oblečnie) a zvláštne balenie a zaobchádzanie. Ak si vyviniete vlastný číselný systém – tým lepšie pre vás. Je dobré napríklad baliť si veci z jednej miestnosti naraz a mať ich pokope.
  4. Na veľmi ťažké predmety sa hodia menšie škatule a prepravky. Taniere sa ukladajú nastojato, fľašky s drogériou sa balia extra igelitom (keby náhodou začali tiecť) a potrebné veci (napr. hygienické potreby a čistiace prostriedky) sa dávajú navrch, aby boli hneď k dispozícii. Pár dní pred sťahovaním prestaňte nakupovať potraviny a dojedajte posledné zvyšky. Chladničky a mrazničky musíte rozmraziť aspoň deň predtým, ale lepšie aj skôr, aby boli dokonale suché.
  5. Na kamarátov a bratrancov buďte milší ako obyčajne. Neprenášajte na nich svoj stres – a nezabudnite ich pohostiť. A všetkých pomocníkov zožeňte s veľkým predstihom dopredu. Čo s deťmi? Skvelá mama plánuje, aby sťahovanie čo najmenej zasiahlo deti, pretože ony sú najčastejšie najviac stresované z nového domova. Väčšie deti zapojíte do pomáhania, menšie musíte s predstihom odhlásiť zo škôlky a počas sťahovanie im zabezpečiť množstvo ich potrieb. Detičky je treba psychicky dosť dlho dopredu pripraviť na sťahovanie.
  6. Príležitosť zbaviť sa vecí. Sťahovanie je skvelé v tom, že práve robíte vlastne dlho odkladanú inventúru. Máte určite plno vecí, čo nepotrebujete a nedokopali ste sa k tomu to vyhodiť. Čiže vyraďujte, pýtajte sa príbuznych či sa im niečo ešte nezíde a veci do bazáru (čo sa dajú ešte speňažiť) dávajte bokom. Pri sťahovaní potrebujete často niekoľko košov a nádob bokom.
  7. Pri hľadaní sťahovákov si doprajte čas. Profesionálne sťahovanie je väčšinou nutnosť – málo ľudí má dodávky, do ktorých sa zmestí veľký nábytok a aj fyzická pomocc sa vám vždy zíde. Vyhľadávanei nemusí byť zábava, ale ak si prejdete väčšie množstvo firiem, porovnáte si ich ponuky a recenzie, neskôr sa vám to vráti. Väčšine z nich môžete aj zavolať alebo aspoň poslať správu s otázkami, slušná firma slušne odpovie.
  8. Správny deň! Je veľmi dôležité naplánovať si správny termín, tak, aby boli všetci zúčastnení k dispozícii a vy ste sa vyhli najväčším prekážkam.  Sťahovanie vám spoľahlivo rozhodí celý kalendár, rátajte nielen s prácou, ale aj so sviatkami, potrebami rodiny a pod. V navigácii si vygenerujte najideálnejšiu cestu k novému domovu a urobte si papierový to-do zoznam činností a predmetov.
  9. Nástroje po ruke. Pri sťahovaní potrebujete všelijaké nožíky, skrutkovače, pásky, kombinačky, nádobky, baterky a pod. – majte ich blízko a nie na dne uložených krabíc.
  10. Foťte si elektroniku pred rozobratím. Konečne máme každý niekoľko foťákov v mobile – využite to napríklad na to, aby ste nezabudli na pôvodné zapojenie kabeláže v prístrojoch a podobne. Môžete si takto zálohovať aj dôležité dokumenty, pamätajte však, že takýchto fotiek sa musíte potom opatrne zbaviť a nikomu ich neukazovať. Foťte si aj celý nový domov pred zaprataním vecami – kvôli neskorším reklamáciám.