V čom sú tablety lepšie ako laptopy

Laptop vs tablet

Medzi stolnými počítačmi a smartfónmi sa nachádza všetkým veľmi dobrá známa kategória počítačov, na ktorých sa dá už aj serióznejšie pracovať a nie sú také malé, že by sa zmestili do ruky. Laptopy sú s nami desiatky rokov, pred pár rokmi pribudli pod vlajkou Steva Jobsa aj tablety – a zaplavili svet. A ak uvažujete o kúpe flexibilého prenosného počítača, možno sa necháte presvedčiť našimi argumentami: prečo sú tablety lepšie ako laptopy.

  1. Tablety sú menej ťažkopádne. Štartujú rýchlejšie, sú skladnejšie, zmestia sa do menších batohov, dajú sa používať dokonca pri chôdzi. Samozrejme, sú už aj ultratenké notebooky ako MacBook Air a podobne, kde sa už rozdiel medzi laptopom a tabletom stiera, no to sa dá povedať aj o malých tabletoch a najväčších smartfónoch. Trh je skrátka mimoriadne široký a nájdeme na ňom zariadenie snáď v každej veľkosti.
  2. Batéria vydrží spravidla dlhšie. Laptopy majú nevýhodu – aj keď sú v nich súčiastky ako grafická karta alebo disk zmenšené, stále žerú veľmi veľa energie. A batérie, ktorá je oveľa väčšia, zvyčajne nevydrží tak dlho ako tá na tablete. Trochu to vyplýva aj so spôsobu práce s oboma zariadeniami… a nezabúdajme, že na mobilné platformy sa dajú na každom rohu dobíjať, kým pri klasickom notebooku musíte hľadať klasickú zástrčku.
  3. Z tabletu spravíte foťák, kameru či čítačku e-bookov. Videli ste už niekoho fotiť s laptopom? To sotva… kameru väčšinou každý používa na chatovanie, ale normálne natáčanie na verejnosti uvidíte len pri majiteľoch tabletov. Tablety sú tiež ideálna čítačka na knihy, veľký vyklápací laptop si skrátka do postele nevezmete. A nezabúdajme ani na ďaľšie podobné veci ako sú napríklad čítačky prstov, ktoré sú prítomné v tabletoch alebo výrobcovia laptopov pri tejto technológii zaspali.
  4. Kompaktnosť. Na tabletoch prostredie, softvér, operačný systém a pod. tak nejak lepšie držia pri sebe. Tablety sú optimalizované na spôsob používania „buy and run“, netreba sa trápiť s používateľsky náročnými operáciami. Výber aplikácii je dnes už tak obrovský, že sa netreba pri tejto téme pristavovať, fungujú na nich multiplatformové antivíry, jednoducho sú to šikovné vecičky pripravené na prácu a zábavu. Príslušenstvo k tabletom býva spravidla lacnejšie a elegantnejšie ako doplnky k notebookom.
  5. Cena. Tablety sú nielen menšie, ale aj lacnejšie. Iste, zoženiete laptop aj tablet za 100 euro. Ale kým takto lacný laptop bude asi zúfalo zastaralý, alebo z druhej ruky, pri tabletoch sa pri tejto cene už pomaly začína stredná trieda. Aj veľmi chudobní ľudia si môžu dovoliť najlacnejšie tablety, kým najlacnejšie laptopy sa predávajú čoraz menej a sú vytláčané mobilnými platformami.

Samozrejme, sú tu aj nevýhody, napríklad, že tablety majú menšiu kapacitu na dáta, sú krehkejšie ako laptopy, alebo že na nich nespustíte najnovšie hry, poprípade nadá sa na nich robiť úplne špičková grafika. No aj nevýhody sa dajú premeniť na výhody – napríklad si na tablete zahráte jednoduchšie chytľavé hry, staré klasiky, ku ktorým by ste už inak nevrátili a podobne. A pre grafikov alebo aj fotografov môžu byť tablety skvelou doplnkovou pomôckou, napríklad na rýchle úpravy alebo rýchle náhľady ich prác.