Varixy sú nepríjemné, ale nie neliečiteľné

Zdravé nohy

Kŕčové žily – varixy – sú civilizačná choroba, ktorá sa v neskoršom veku týka až tretiny populácie, pričom častejšie trápia ženy ako mužov. Nie sú len nepekné, ale sú zdrojom aj iných zdravotných problémov – nikto si neželá s nimi žiť. Ich inzenzita alebo pôvod môžu byť rôzne (vrodené, následkom zranenia…), poznáme rôzne štádiá, aj rôzne spôsoby liečby od kúpeľov a ľudových medikamentov až po najpokročilejšie moderné metódy ako sklerotizácia krčových žíl.

Rizikovým faktorom sú vek, genetické predispozície, hormonálny stav, životospráva, užívanie antikoncepcie, sedavý spôsob života (práce), nadváha, nedostatok pohybu, fajčenie, nevyhovujúca obuv a desiatky ďalších dôvodov. Ťažké nohy začínajú sprvu tenšími milimetrovými žilkami, kde má krv sťažený prietok… a môžu skončiť najťažšími zauzlovanými varixami, kde pomôže už len chirurgia. Väčšina ľudí sa stretáva s prípadmi medzi tým.

Cievna sklerotizácia spočíva v tom, že sa vnútrožilne použije sklerotizačná látka na postihnuté žily a preruší sa spätný tok krvi. Krv viac neprúdi nefunkčnými žilami, ale iba tými zdravými. Vnútrožilná látka má podobu peny alebo roztoku, súčasťou je podanie nemeckého lieku. Lekár zvolí množstvá podľa rozsahu vášho problému – menšie kŕčové žily  zmiznú po jednom zákroku, na vážnejšie varixy bude pravdepodobne potrebné prísť na viacero terapií. Látku dostanete injekčnou striekačkou, nohu  vám stiahnu kompresnou pančuchou a v ambulancii sa budete musieť zdržať polhodinu alebo dlhšie.

Táto metóda existuje skoro 90 rokov, aj keď pozornosti sa jej u nás dostáva hlavne v poslednom čase. Ak sa chcete vyhnúť skalpelu chiruga, do úvahy prichádzajú aj laserová alebo lieková liečba. Ktorá metóda je pre vás najlepšia – poradí vám lekár po všetkých potrebných vyšetreniach.

Ak trpíte tzv. primárnymi varixami (ktoré si spôsobujete sami svojím civilizačným spôsobom života) alebo sa doliečujete po operácii – je možné, že vám bude odporúčaná práve sklerotizácia ciev. Naopak, ak ste tehotná alebo dojčiaca mamička, máte niektoré alergie, problémy  s pečeňou, srdcom, poruchou krvnej zrážanlivosti či obličkami – metóda pre vás asi nebude vhodná. Rovnako platí, že počas aplikácie liečby by ste nemali užívať iné (najmä hormonálne) lieky.

Ide o bezbolestný, minimálny invazívny zákrok, bez uspania, chirurgie či hospitalizácie. Ako vždy ale platí, že by ste mali upraviť svoj životný štýl a odstrániť zdroj prečo vlastne máte problémy  s varixami.