Vitamín C je starý bojovník proti rôznym neduhom

Vitamín C

Keď ste prechladnutý alebo máte chrípku, okrem čaja hneď siahate po vitamíne C – všeobecne sa vie, že tento možno aj najznámejší vitamín je dobrý vždy, keď má človek oslabenú imunitu.

Môžete dokonca nájsť tabuľky s odporúčanými dennými dávkami (v miligramoch), ale inak platí, že keď sa človek stravuje normálne, má prísun ovocia a zeleniny, tak má aj dosť vitamínov. Má sa za to, že céčka je veľa v južnom ovoci (citróny, pomaranče) – to je pravda, ale vôbec najviac vitamínu C je v neznámych exotických veciach ako kakadu alebo acerola. Veľmi veľa vitamínu je aj v šípkach, ktoré u nás rastú skoro všade, alebo čiernych ríbezliach. Nuž a nezaostáva ani zelenina – obyčajný kel alebo brokolica obsahujú veľmi veľa céčka.

Čo ak jete menej ovocia a zeleniny (napríklad v zime) a viete o tom? Nedostatok vitamínu C sa prejavuje desiatkami nepríjemných príznakov. Už námorníci pred stovkami rokov vedeli, že majú jesť ovocie, alebo trebárs ihličie zo stromov, aby sa vyhli skorbutu. Vtedajší lekári ich ešte vysmievali, dnes už máme potrebu vitamínov veľmi dobre zdokumentované. A máme aj výživové doplnky.

Klasické šumivé tablety poznáme veľmi dlho, ale vitamíny môžeme prijímať rôzne – napríklad z doplnku EXTRA C 500. Ako sme už načali, doplnok sa hodí, keď máte obmedzený príjem ovocia a zeleniny, ale aj keď vaše telo nadmerne pracuje, imunitný systém je viac zaťažený, človek fajčí, má infekciu, hoja sa mu kosti či rany, závislí ľudia alebo takí, ktorí sa nevládzu najesť – a podobne. Pri doplnkoch vždy čítajte pribalené návody, alebo ešte lepšie – raďte sa s lekárom, pretože ani s vitamínmi sa neodporúča to preháňať.

Pri správnej životospráve vám EXTRA C 500 pomôže prekonávať únavu a vyčerpanie, posilní vašu imunitu (stimuláciou bielych krviniek), prispeje k pevnosti ciev, kostí a chrupaviek, ďasien v ústach. Vitamín C je dôležité pre zuby a kožu, čiže aj pre normálny ľudský vzhľad. Céčko pomáha spracovávať železo v tele a vyplavovať neželané stopové množstva ťažkých kovov. Má sa za to, že vitamín C pomáha ľudskému organizmu lepšie znášať chlad – odtiaľ ten zvyk pomáhať si pri prechladnutí práve céčkom.

Je to známy antioxidant, ktorý dokonca podporuje regeneráciu iných vitamínov. Niet divu, že sa práve o tomto vitamíne bavia ľudia viac ako o iných (a tiež dôležitých) látkach v tele. Mimochodom, céčko môžete nájsť aj pod názvom kyselina L-askorbová.

Vitamín C je prirodzene rozpustný vo vode – to je na jednej strane dobré, lebo telo ho dokáže vylúčiť, ak ho nepotrebuje, na druhej strane sa pri pravidelnom vyplavovaní musí aj nejak dopĺňať.