Vlastníte reštauráciu s vonkajšou terasou a bojíte sa konca sezóny? Nezúfajte a urobte vonkajšie posedenie ešte príjemnejšie

Terasa

Doba reštauračných terás a dlhého vysedávania vonku sa pre tento rok blíži ku koncu a mnoho reštauratérov si tak začína robiť vrásky. Táto sezóna bola totiž dosť možno jednou z tých najdôležitejších a pre mnohých určila, či prežijú nasledujúce mesiace, ktorých priebeh je bohužiaľ stále dosť nejasný. Asi sa tak všetci zhodneme na tom, že by toto leto potrebovalo byť ešte o pár týždňov dlhšie.

Nie je totiž žiadnym prekvapením, že to je okrem iného aj možnosť vonkajšieho posedenia, ktorá z podniku urobí vyhľadávanejšie miesto. A hoci jeseň čoskoro zaklope na dvere, nie je potrebné sa obávať, len budete možno musieť posedenie vonku trochu prispôsobiť aktuálnym teplotám.

Neprikláňajte sa však k žiadnemu razantnému zatepleniu. Bohato stačí, keď sa prikloníte k lacnejšiemu riešeniu a z vašej terasy urobíte to miesto, kam sa všetci budú radi vracať pokojne aj v novembri.

Aby ste si však najprv vedeli naplánovať, aké zmeny so svojou terasou vykonáte, musíte si byť schopní odpovedať na otázku, prečo ľudia vonkajšie priestory vyhľadávajú radšej ako tie vnútorné. Na jar je tomu tak, pretože sú väčšinou všetci natešený vstrebávať slnečné lúče a chcú si užiť trochu čerstvého vzduchu. V lete to dáva oveľa väčší zmysel než byť vnútri. A na jeseň sa návštevníci reštaurácií ešte nechcú vzdať posedenia vonku. Jednak tam stále môžu nachytať bronz, sú na otvorenom priestranstve a môžu sledovať dianie na ulici a jednak sú si všetci vedomí toho, že tento luxus nebude niekoľko nasledujúcich mesiacov možný. Jediné, čo pre to prevádzkovatelia reštaurácií musí urobiť, je im pobyt na terase spríjemniť. To je možné urobiť niekoľkými spôsobmi.

Vytvorte takú teresu, ktorá bude vyzývať na posedenie

Zabudnite na prosté vybavenie, ako sú len stoličky a stoly. Terasa by mala byť nejako štylizovaná a esteticky vkusná. Skúste sa tak zamyslieť nad nejakou sezónnou dekoráciou, ktorou by ste mohli vyzdobiť stolíky. Ak je vaša terasa umiestnená niekde vo vnútrobloku alebo v záhrade, máte napoly vyhraté. Takéto posedenia sú totiž teraz najviac trendy a ľudia v nich hľadajú úkryt pred okolitým svetom. Nezúfajte ale, ak máte terasu s výhľadom na rušnú cestu. Aj tam totiž môžete veľa ľudí nalákať, či už kvôli parádnemu jedlu alebo príjemnému prostrediu. Jednoducho povedané, snažte sa, aby váš priestor padol okoloidúcim do oka a pôsobil na nich útulným dojmom.

Nedajte zime šancu

Zdá sa vám, že počasie vonkajšiemu posedeniu už veľmi nepraje? Alebo že vám zárobky kazia hlavne chladné večery? Premyslite si, či by nešlo na terasu zaobstarať niečo, čím hostí zahrejete. Najlacnejším variantom je zaobstarať podsedáky a deky, ktoré si cez seba môže ktokoľvek ľubovoľne prehodiť. Deky však nezabudnite pravidelne prať a starať sa o ne.

Ďaleko účinnejší je potom ale plynový žiarič. Vďaka nemu budete mať na terase teplo, kedykoľvek si len zaumienite, a to dokonca aj v zimných mesiacoch. Obstarávacie náklady pritom nie sú tak vysoké, ako by sa mohlo zdať. Na webe Hawaj.sk je zoženiete už od 140 Eur. Všetok tovar skladom je navyše expedovaný prakticky ihneď, a tak máte záruku rýchleho jednania a svoju terasu môžete veselo vykurovať už pár dní od objednávky. Nezabúdajte však na rozlohu vašich vonkajších priestorov, či by sa vám neoplatilo zaobstarať žiaričov viac. Ideálne je potom kombinovať obidve vyššie zmienené možnosti. Plynový žiarič na terase totiž zahreje a deka zase budí dojem útulnosti.