
Ak začínate deň chôdzou, užívate si zdravotné benefity, ktoré takýto životný štýl prináša. Väčšina ľudí však vo vstaní z postele na pohyb nemá ani pomyslenia – a celý deň sa držíme zlozvyku nesprávnej chôdze. Lekcie správneho pohybu sú správny spôsob ako si v budúcnosti ušetriť veľa problémov.
Ľudia, čo sa hýbu už od rána (a zvlášť vonku na čerstvom vzduchu), sú energickejší, pôsobia vitálnejšie. Už desať minúť chôdze má dramatický vplyv na našu náladu – redukujeme si stres a depresiu, získavame sebavedomie, máme zo seba lepší pocit a vyhýbame sa únave. Zlepšujeme si rovnováhu a motoriku. A spíme oveľa lepšie – zdravý adekvátny spánok je pritom základ nášho života. Urobiť si z chôdze dennú rutinu je výborné rozhodnutie.
Chôdza je univerzálna fyzická aktivita – nie je to žiadny zvláštny šport, môžu (a mali by sa) jej venovať aj ľudia, ktorí majú mizernú fyzickú kondíciu. Ostatne, bez pohybu nikto nepáli kalórie ani nedokáže kontrolovať svoju hmotnosť. Aktívna chôdza je výborná prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam, cukrovke, vysokému krvnému tlaku a takým tým civilizačným chorobám, ktoré vyplývajú z lenivosti a zlej životosprávy. Á áno, posiluje aj svalstvo – možno nie nejak extrémne, ale keď prejdete na schody či kopce v prírode, aj chodec sa stáva fyzicky silným jedincom.
Ak riešite, či je lepšia chôdza alebo beh, vedzte, že medzi nimi až taký veľký rozdiel nie je. Pri chôdzi potrebujeme logicky dlhší čas na spálenie rovnakého množstva kalórií – beh je v podstate len intenzívnejší. Lenže pri behu sa viac namáhajú kĺby – napríklad seniorom pohybový terapeut nebude odporúčať beh, chôdza je však skvelá.
Správna technika chôdze zahŕňa vystretú postavu, rovno hľadiacu hlavu, došľapovanie na celé chodidlo, plynulé dýchanie, rovnaké tempo a dĺžku kroku. Aj na prvý pohľad zdraví ľudia môžu mať problém so zdravou chôdzou – pokojne požiadajte o pomoc fyzioterepautov alebo nejaké rehabilitačné centrum, na toto sú tieto inštitúcie zriaďované. Ak máte zdravotné problém – so svalmi, kĺbami, kosťami alebo iné – každý zlý krok môže reťaziť v ďalšie problémy. Chôdza nemá bolieť. Rehabilitačné centrum AF REHAB v Bratislave pomáha deťom aj dospelým a oblasti zdravej chôdze vám terapeuti dokážu ponúknúť účinný program a plán zlepšenia.
Ako rýchlo kráčať? Pri miernom tempe sa môžete trochu zadýchať. Ak vám robí problém rozprávanie a dýchanie naraz, tak ste už vo veľmi energickom móde chôdze. Na stupnici námahy je často dobrý zlatá stredná cesta. Rezký pohyb, ale nie olympijský závod. A ako často chodiť na zdravotné vychádzky? Za minimum môžete považovať napríklad pohyb pätnásť minút denne – dvakrát. Alebo desať minút – trikrát. Pre zdatnejších vytrvalcov tieto čísla nebudú stačiť – nikto vám nezakazuje ani poldňové túry. Dnešný človek sa morí najmä s nedostatkom času.
Na správne kráčanie nemusíte prehľadávať tony múdrych kníh. Správny pohyb je dosť prirodzený. Na začiatku sa uistite, že máte ľahkú a pevnú vychádzkovú obuv v správnej veľkosti a kvalitné vzdušné oblečnie, v ktorom sa môžete spotiť. Mierna rozvička na začiatku nie je na škodu, rovnako ako malé občerstvenie a voda so sebou. Chôdza by mala byť zábava, nie nutné zlo. Motivácia môže byť pokojne váš najväčší a zároveň ľahko odstrániteľný problém. Pokojne sa naučte chodiť von s rovnako zmýšľajúcimi priateľmi, alebo trebárs so psom. Nevyhovárajte sa na počasie, inak skysnete naveky vnútri na kardio bežeckom páse.
Mnohé aplikácie na smartfónoch, ktoré merajú vaše kroky, sú defaultne nastavené na čísle 10 tisíc krokov za deň. Ak ste v zlom fyzickom stave, radšej začínajte zľahka a len postupne si pridávajte dávky. Pokojne si rozplánujte kroky na týždne či mesiace – hlavne sa hýbte a užívajte si to.