Vyberáme obojok pre psa

Psík a obojok

Či už máte psíka chovaného v byte alebo na dvore či v záhrade, obojok pre psa je základné vybavenie, ktoré určite využijete. Vyznať sa v obrovskej ponuke obojkov najrôznejších farieb, materiálov a veľkostí však nie je vôbec jednoduché. Preto sme sa rozhodli uľahčiť vám rozhodovanie. Prečítajte si náš článok o tom, aké obojky pre psov sú najlepšie a podľa čoho ich treba vyberať.

Obojky pre psov a ich veľkosti

Určite ste si všimli, že rôzne veľké psíky majú aj rôzne veľký obvod krku. Práve preto v ponuke nájdete obojky nielen dlhšie a kratšie, ale aj užšie alebo širšie. Úzke, resp. tenké a krátke obojky sú určené pre malé plemená psov. Obvykle nie sú také pevné ako širšie a dlhšie obojky, ktoré patria na krk veľkých až obrovských plemien psov.

Ak ste svojmu chlpáčovi kúpili obojok pre psa, no nie ste si istí, či mu sedí veľkosť, skúste do medzery medzi zapnutým obojkom a krkom zvieraťa zasunúť dva prsty. Ak je medzera širšia, zapnite obojok o niečo tesnejšie. Ak je naopak, príliš malá, povoľte obojok, prípadne kúpte o niečo väčší model.

Najčastejšie materiály používané na obojok pre psov

Tradičný materiál používaný na výrobu obojkov je koža. Takéto obojky môžu byť vyrobené z tvrdej alebo mäkkej kože, sú veľmi odolné a preto psíkovi aj často dlho vydržia. Nylonové obojky pre psov sú zase vhodné pre plemená, ktoré rady plávajú a trávia veľa času vo vode, pretože dobre odolávajú vlhkosti a ľahko sa čistia.

K novinkám patria antiparazitárne či svietiace obojky, ktoré slúžia na zviditeľnenie psíka na tmavých cestných komunikáciách. Iným netradičným typom obojkov sú elektronické obojky pre psov, ktoré vďaka zvukovým signálom, vibráciám alebo elektronickým impulzom pomáhajú majiteľom psíkov pri výcviku.

Dizajnové obojky pre psov

Mnohí majitelia štvornohých kamarátov si vyžadujú, aby obojky pre psov spĺňali popri praktickej aj okrasnú funkciu. Je to preto, lebo obojok pre psa predstavuje nielen funkčný prvok, ale zároveň je to aj akési vyjadrenie nášho vkusu a štýlu, ktorý chceme spolu so svojím psíkom prezentovať. Práve na tento účel boli vyrobené obojky pre psov hrajúce pestrými farbami, ozdobené rozličnými kovovými dekoráciami či pútajúce pozornosť svojou nápaditou potlačou.