Ideálna stolička pre školáka je taká, ktorá sa páči rodičom aj školákovi a zapadá do architektúry miestnosti… vlastne počkať. Na prvom mieste by malo byť zdravotné hľadisko. Nemusíme byť fyzioterapeutmi, aby sme vedeli, že z nesprávneho sedu vzniká veľa zdravotných problémov.
Až do dospelosti sa dieťa vyvíja, rastú a spevňujú sa mu kosti, vyvíjajú sa mu vnútorné orgány, ale aj celoživotné návyky, charakteristický postoj tela atď. Určite by sme nemali podceňovať kus nábytku, na ktorom možno denne strávi školák niekoľko hodín. A to nielen robením si úloh a povinností, ale napríklad aj hraním sa na počítači… pretože dnes už mu to tak nejak nedokážeme zakázať. Tu je niekoľko pravidiel správneho sedu (aby sme predišli nesprávnemu tlaku na chrbticu a vnútorné orgány):
- Chodidlá siahajú celou plochou po zem, nikdy nevisia.
- Zadok je celý na sedáku a stehná z 2/3. Zadok siaha až do zadu sedáka.
- Všade platí pravidlo pravého uhla, pri ohnutí kolien, vystretí rúk, roviny monitora s očami.
- Opierka siaha pod lopatky dieťaťa. Hlavná plocha na opierke je v oblasti krížov.
Čiže zo spomínaných zdravotných (ale napríklad aj ekonomických) príčin je dobré zamerať sa sa rastové stoličky, možno trochu nový termín, avšak veľmi praktický. Rastúci v tomto prípade znamená – prispôsobujúci sa rastu dieťaťa a jeho telesným proporciám. Takýto skladací a šikovný kus nábytku má v sebe veľa dierok na rôzne polohovanie. Čiže sa prispôsobí rôznym deťom v rôznom veku. Dobrá rastová stolička má nastaviteľnú výšku posedu, chrbtovej opierky, lakťové opierky a možno aj podložku na nohy.
Kľúčovým faktorom je, aby sa páčila samotnému školákovi, on totiž potrebuje mať chuť na tvorivú prácu na nej. Rodičia by preto pri kúpe mali zobrať svojho školáka so sebou a spýtať sa ho na jeho vkus. Repertoár na trhu určite uspokojí každého, aj ceny sú rôzne. Vo všeobecnosti platí, čím drahšia stolička, tým kvalitnejšie a masívnejšie vyrobený kus.