Vyskúšali sme za vás: púzdra na behanie

Púzdro na mobily

Milé bežkyne a bežci, prvé rozhodnutie je na vás: behať bez mobilu alebo s mobilom? Skupina vyznávačov voľnosti a behu bez mobilu – nemusí nič riešiť. Môže si užívať voľnosti, ale aj možno trošku riskovať, že keď to niekedy bude (nedaj bože) potreba, nezavolajú si pomoc. Tí druhí (medzi ktoré sa počítam aj ja) berú na svoj každodenný beh mobil so sebou. Púšťajú si na ňom hudbu, zaznamenávajú kilometre a sú v spojení „keby niečo náhodou“. Ako ale spojiť ľahkosť pohybu a pripevnenie mobilu na telo? Ide to. A ja som za vás vyskúšala hneď 3 možné spôsoby púzder na behanie na mobil.

Puzdro na ruku (na pažu)

Najobľúbenejšie puzdro vôbec. Vidím ho medzi kolegyňami i kolegami bežci, na pretekoch, v parkoch. A niekedy aj u nešportujúcich ľudí, ktorí napríklad v lete nechcú nosiť nič viac než mobil (a vrecko by sa im nepekne vydouvala). Aké boli moje pocity počas behu s týmto typom púzdra?

Prvé nasadenie puzdra na pažu chcelo troška cviku. Miestami som sa krútila ako barová tanečnica, na moje prekvapenie už ale tretie, štvrté nasadenie prebiehalo úplne bez problémov behom pár sekúnd. Čo by vám mohlo trošku skomplikovať situáciu, by bolo chladné počasie. S rukavicami sa puzdro nasadzuje zle (chytajú sa do suchého zipsu). Odporúčam teda na chvíľu rukavice zložiť, nasadiť puzdro a až potom rukavice. Skvelé ale je, že má na pásku dva otvory. Výrobca uvádza pre väčšiu a menšiu ruku. Ja osobne prevliekam cez obe (tou bližšie k telu hore, tou ďalej od tela nadol) a tak mi puzdro skvele drží, dá sa jednou rukou utiahnuť. Netlačia a ani nepadá.

Športovné púzdro

Na puzdre som pri behu ocenila veľké priehľadné okno, vďaka ktorému vidíte na displej (napríklad kto volá, aká hrá pesnička, alebo na koľkom kilometri ste a ako rýchlo bežíte). A tiež sa pomerne bez problémov dá stále ovládať bočnými tlačidlami (využitie hlavne pre zosilnenie a stlmenie hudby).

Toto puzdro má tiež malú kapsičku na kľúčik (v lete si do neho skladám 10 Euro na „iontový nápoj“ – to je pivo, keby náhodou). Čo sa mi tiež na obale páčilo, sú otvory na slúchadlá (hoci ja behám s bezdrôtovými), určite sa nájde niekto, kto je ocení.

Záver: pre mňa je puzdro na ruku najlepšia varianta, ako mať mobil pri behu pri sebe. Asi je to o zvyku a preferenciách. Pravda je, že prvé vybehnutie pre mňa bol nezvyk. Mobil v púzdru na paži robí určitú záťaž a mala som dojem, že jednu ruku „posilňujte“ zatiaľ čo druhá si len tak „odpočíva“. Tento pocit ale veľmi rýchlo vymizol (asi po 1 km behu) a už sa nikdy nevrátil. Prirovnala by som to asi k pocitu, keď si novo dáte na ruku prstienok. Chvíľu nezvyk, potom to nevnímate. Puzdro mi nijako nezavadzalo. Nevnímala som jeho pohyb ani počas rýchleho šprintu (stále drží na ruke ako pribité) a po celú dobu vidím na jeho displej. Za mňa – skvelá voľba.

Puzdro na šport okolo pása

Tu by som možno čitateľa vopred upozornila, že moje návrhy k tomuto typu puzdra nebudú objektívne. Skrátka som sa po celú dobu nemohla vymaniť z pocitu, že mám na sebe „ľadvinku“. Áno, ten módny hit môjho detstva. Mala som dojem, že už mi chýbajú len nohavice „pliesňové“ a zvučný magnetofón na rameno. Druhá vec, ktoré som sa obávala, bola veľkosť môjho telefónu. Mám huawei P20 Pro a kto ho pozná vie, že je to veľký telefón. Takže som vybiehala s pocitom, že mám retro ľadvinku, že mi to nepristane a že mi môj mobil bude po celú dobu preklepávať obličky. Nič moc úvod. Na moje prekvapenie ale beh s puzdrom okolo pása nebol tak hrozný. Respektíve bol oveľa lepší, než som čakala. Oproti puzdru na rameno má veľmi jednoduchú inštaláciu (žiadne počiatočné krútenie), proste len zacvaknite karabínu okolo pása. A nemusíte čeliť úvodnému disbalančnému pocitu, že jedna ruka je ťažšia ako druhá (ako v prípade puzdra na ruku). Opasok puzdra je nastaviteľný (takže sa prispôsobí drobnému i objemnému pásu) má výrez na slúchadlá a to moje bolo tiež celé dookola zdobené reflexnými prvkami (super nápad). Materiál je neoprénový, odolný proti vlhkosti (potu) a existujú aj varianty s priehľadným oknom (takže tiež vidíte na displej). Čo sa mi páčilo, bol pomerne veľký priestor dookola opasku. Dokážem si predstaviť, že by sa toto puzdro skvele hodilo napríklad aj na iný typ športovej aktivity, než len beh (napríklad kolieskové korčule, bicykel).

Pásové púzdro

Záver: Po vyskúšaní púzdra som sa až zahanbila, že som mu najprv tak „naložila“. Nakoniec ma príjemne prekvapilo. Bolo pohodlné. Mobil som nijako zvlášť necítila a bolo mi príjemné, že si so sebou môžem vziať „viac“ vecí (napríklad vreckovku). Takže nakoniec jediné, čo by som mu za mňa mohla „vytknúť“ je len ten vzhľad. Cez ten som sa úplne nepreniesla. Ale možno je to tým, že som také „dievčenské dievča“. A na mňa tento typ proste pôsobí veľa chlapčenským dojmom. Ale to je len vec názoru.

Puzdro na zápästie

Tak posledný typ puzdra pre mňa bol úplná novinka. Vôbec som nevedela, že existuje a nemohla som sa dočkať, až ho vyskúšam. Vyzerá rovnako, ako niečo čomu sme doma kedysi hovorili „nátepník“. Skrátka taká mäkká (v tomto prípade neoprenová) látka, ktorá sa navlečie na zápästie. Nemá teda žiadne „zapínanie“ alebo suché zipsy. Len navlečiete. V úvode som z toho mala obavy. Mám pomerne malú ruku a aj rukavice na záhradu si kupujem v detskej veľkosti. Na vyskúšanie som mala puzdro veľkosti M. Na moje prekvapenie sedelo pekne. A viem si predstaviť, že sa vážne prispôsobí akejkoľvek veľkosti zápästia bez toho, aby tlačilo, alebo naopak padalo. Ako hlavný klad som vnímala ľahké navlečenie na ruku, príjemné nosenie, veľmi pekný dizajn (vyzeral vážne štýlovo) a priehľadné predné okienko (bolo vidieť na displej mobilu). Popravde ale tento typ puzdra nebude na behanie pre mňa to pravé orechové. Behám dlhé trate a za tú dobu už som mobil na ruke cítila. Tým, ako sa nachádza na zápästí, pôsobí fyzikálne sily neúprosne a mobil sa na ruke preniesol.

Okolo pásu

Záver: púzdro na zápästie ma oslovilo svojím dizajnom a tým, že displej telefónu je stále po ruke (a je možné ho aj vďaka okienku ovládať). Na beh podľa mňa nie je ideálne (mobil sa prenesie), ale toto puzdro je úplne dokonalé do posilňovne. Vyskúšala som ho niekoľkokrát a bez neho už nedám ani ranu. Skôr som riešila otázku, že nechcem nechať mobil v šatni. Ale ani položený na zemi (a riskovať, že mi na neho niekto šliapne, alebo položí činku). Takže, do posilňovne (alebo možno aj na iné športy, ktoré máte radi zase vy) – za mňa – palec hore.

Všetky testované puzdrá sú k videniu aj k zakúpeniu na eshope www.promobily.sk

Aj ja veľmi ďakujem za darovanie puzdier na vyskúšanie.