Zásady bezpečnosti pri skákaní na detskej trampolíne

Trampolína pre deti

Trampolíny sú super – na jednom mieste cvičíte, hýbete sa, máte dobrý pocit zo športu a z toho, že vaše deti nezabíjajú čas pri televízori.  No možno ste na internete narazili aj na články, ktoré varujú pred zraneniami. Preto je dobré urobiť si krátky zoznam zásad bezpečného skákania – čiže, čo robiť, aby sme si efekt trampolíny užili naplno a bez nepríjemností.

  1. Dospelý dohľad je nutnosť. Pravidlo číslo jedna. Deti nevedia zvážiť a dovidieť do všetkých dôsledkov svojho konania. A zodpovedný je tiež vždy len dospelý človek.
  2. Kupujte kvalitné výrobky. Lacná čínska trampolína nemusí byť výhra – môže sa veľmi skoro pokaziť.Kvalita > kvantita, platí aj tu.
  3. Technická kontrola. Jednoducho kontrolujte, či je všetko tak ako má byť – struny a pruženia na svojom mieste, sieťková ohrádka nepotrhaná, odrazová plocha bez trhlín, kovový rám obalený mäkkým obalom.
  4. Zákaz viacerým deťom naraz. Vraj najviac zranení je z toho, keď do seba vrazia viaceré deti. Trampolína je jednoducho iba pre jedného.
  5. Zákaz bláznenia sa alebo príliš bláznivých pohybov. Saltá alebo akrobatické kúsky si môže dovoliť trénovaný športovec na špeciálnej trampolíne, ale určite nie deti na záhrade.
  6. Nestavajte trampolínu pod stromy alebo pri plot. Postavte ju na voľnú rovnú plochu, najlepšie keď je pod ňou mäkká tráva alebo piesok. Pod trampolínou nesmie byť nikdy cudzí objekt.
  7. Neskáčte so šperkami alebo drobnými predmetmi pri sebe. Treba mať športový odev, bez trčiacich kusov látok a podobne.
  8. Deti do 6 rokov zákaz. Z jednoduchého dôvodu – malé detičky sú síce ľahké, ale ešte nemajú vyvinutý zmysel pre rovnováhu.
  9. Rozcvička pred skákaním nezaškodí. Rozcvičujú sa aj profesionálni športovci, preto nezaškodí malé pretiahnutie rúk a nôh, či zopár základných jednoduchých cvikov.
  10. Naučte deti používať rebrík. Zoskočiť z trampolíny je možno jednoduchšie, no nech si zvyknú chodiť dole po rebríku.