
Suchá pokožka je charakteristický stav, s ktorým má skúsenosť takmer každý človek. Nie každý ale vie, čo sa za týmto problémom skrýva a ako sa s ním treba vysporiadať. A práve preto sme pripravili tento článok, ktorý, ako veríme, objasní mnohé skutočnosti týkajúce sa suchej pleti.
Prečo vzniká suchá pokožka?
Ku vzniku suchej pokožky dochádza vtedy, keď je narušená celistvosť a funkčnosť najvrchnejšej časti kože – epidermy. Tá obsahuje lipidové vrstvy, ktoré zadržiavajú prirodzenú vlhkosť v pokožke. Ak toto absentuje, vlhkosť sa stráca a pokožka začína schnúť. Typickým príznakom takéhoto stavu sú červené a zvlášť suché až šupinaté fliačiky na koži.
Čo ovplyvňuje príznaky suchej pokožky?
Príznaky suchej pokožky môžu vyvolávať genetické predispozície či hormonálne zmeny, ktoré súvisia s (nesprávnou) činnosťou štítnej žľazy alebo hormonálnymi zmenami v dôsledku veku. Vo všeobecnosti platí, že s pribúdajúcim vekom sa zdravie pleti ako takej zhoršuje. Suchá pokožka ale môže byť aj výsledkom pôsobenia vonkajších faktorov; jej stavu neprospieva ľadový vietor, pobyt v suchých a prekúrených miestnostiach či časté prechody z tepla do zimy a späť.
Ako sa starať o suchú pleť?
Starostlivosť o suchú pleť spočíva v dodržiavaní viacerých odporúčaní. Takže ako starať o suchú pleť? V prvom rade je potrebné vyhýbať sa látkam a situáciám, ktoré preukázateľne zhoršujú stav pleti. Okrem vyššie uvedených môže ísť o kontakt s chemikáliami, saponátmi či textíliami. Ako dôležité sa javí aj správne nastavenie rutinnej hygieny – radšej ako kúpeľ voľte sprchu, avšak len po dobu niekoľkých minút. Umývať sa treba špeciálnymi prípravkami, ktoré pleť nevysušujú, ale zvláčňujú a vyživujú.
Ako hydratovať suchú pleť?
Po kúpeli by ste nemali zabúdať na jemné osušenie a dôslednú hydratáciu pokožky. Nie každý krém je v tomto prípade vhodné použiť. Keď už, potom voľte špeciálny krém na suchú pokožku, ktorý jej dodá všetky potrebné látky a živiny. Prípravok by mal obsahovať súbor antioxidantov, železo či vitamín C, teda látky, ktoré suchej pokožke chýbajú. Dôležitým momentom v rámci starostlivosti o pleť je exfoliácia. Spočíva v odstraňovaní šupinatých vrstiev kože a práve vďaka exfoliácii dokáže pokožka absorbovať krém oveľa lepšie.
Prečo by sa suchá pokožka nemala zanedbávať?
Suchá pokožka býva sprevádzaná silným svrbením a nutkaním poškriabať si postihnuté miesto. Takto ale dochádza k nebezpečnému cyklu „svrbenie-poškriabanie“, výsledkom ktorého môže byť zhrubnutie daného miesta a vznik otvorených rán, ktoré môžu krvácať. V každom prípade sú ale vstupnou bránou pre rôzne baktérie a vírusy, ktoré ľahšie prenikajú do kože a ľudského organizmu, kde následne vyvolávajú zápalové ochorenia. Preto netreba podceňovať žiadny suchý fliačik, ktorý sa vám na pokožke objaví.