Zlá geometria kolies vás stojí peniaze nielen na benzíne

Podvozok

Prvá otázka znie: ako vlastne zistiť, že mám zle nastavenú geometriu kolies. Skúsený (profesionálny) vodič to zvyčajne spozná skôr ako občasný šofér.

Najzreteľnejším príznakom, že musíte ísť hneď do servisu je, že auto „zaťahuje“ do strany. A vy to musíte neustále korigovať neustálym jemným zatočením volantu. Takáto situácia zaváňa nehodou.

Všetko podstatné (zlé nastavenie zbiehavosti a odklonu kolies) – cítite na volante. Ak nesedí v strede, máte pocit ako keby bol uvoľnený, cítite vibrácie, ktoré ste predtým necítili, všetko predstavuje pozvánku k odborníkovi. Vibrovať môže dokonca celé auto. Zlá geometria je vidieť aj na pneumatikách – na jednej strane sú vyjazdené viac ako na inej, podobne ako na topánkach zle našľapujúceho človeka.

Čím väčšia je odchýlka normovaných čísiel, tým skôr sa nesprávna geometria prejaví. Výrazne jej napomáhajú aj zlé a nerovné cesty. Jednoducho problém nepodceňujeme. Ak absentuje kvalitná geometria kolies, môžu sa stať štyri veci:

  • Zhoršenie stability a ovládateľnosti. Nesprávne nastavené kolesá môžu spôsobiť, že auto bude ťahať do strany, bude sa ťažšie ovládať a bude náchylnejšie na šmyk.
  • Nerovnomerné opotrebovanie pneumatík. Nesprávne nastavené kolesá môžu spôsobiť, že pneumatiky sa budú opotrebovávať nerovnomerne, čo môže viesť k zníženiu ich životnosti a zvýšeniu spotreby paliva.
  • Zvýšená spotreba paliva. Nerovnomerné opotrebovanie pneumatík môže zvýšiť valivý odpor, čo vedie k zvýšenej spotrebe paliva.
  • Vibrácie. Nesprávne nastavené kolesá môžu spôsobovať vibrácie pri jazde, ktoré môžu byť nepríjemné a môžu viesť k poškodeniu vozidla.