Zvoľte správny vykurovací materiál

Pelety

Využívať na topenie drevo už dávno nie je jedinou možnosťou. Ak sa však predsa len rozhodnete pre starý osvedčený spôsob, voľte drevo tvrdšie. Mäkké síce ľahšie zapálite, ale tvrdé drevo vám bude horieť dlhšie. Druhou alternatívou, ktorá sa dostáva do popredia sú práve brikety. Ide o ekologickejší a ekonomickejší spôsob vykurovania.

Brikety nahrádzajú drevo

Existuje niekoľko druhov brikiet, líšia sa hlavne surovinou, ktorá sa pri výrobe použila a samotným spôsobom spracovania. Každá surovina má špeciálne vlastnosti, či už ide o dĺžku horenia alebo výhrevnosť.

Medzi najznámejšie patria brikety z drevných pilín. Tieto brikety sa vyrábajú z dreva, tvrdého, mäkkého alebo z kombinácie oboch. Brikety z tvrdého dreva majú výhodu v tom, že horia dlhšie, nezanechávajú veľké množstvo popola a majú väčšiu výhrevnosť.Brikety sa hodia prakticky všade. Môžete s nimi zatopiť v kozube, v kotle či v klasickej peci. Pri porovnaní s hnedým uhlím sú brikety viac výhrevné a sú vhodnejšie aj z etického hľadiska, pretože pri ich spaľovaní nedochádza k znečisťovaniu životného prostredia.

Vlastností brikiet

+ Drevené brikety sú ľahko manipulovateľné a skladovateľné.
+ V konečnom dôsledku sú aj lacnejšie ako drevo či plyn, horia dlhšie a rovnomernejšie ako drevo a ušetria vašu peňaženku.
+Neničia životné prostredie, pri ich spaľovaní sa do ovzdušia nevylučuje veľké množstvo emisií.
+ Vznikajú recykláciou biologického odpadu, šetríte teda životné prostredie až dvojnásobne
+ Hodia sa prakticky všade – kozuby, kotle a podobne.

Brikety vám nevyhovujú? Vyskúšajte pelety

Obvykle ide o malý, zlisovaný kúsok hmoty najčastejšie valcovitého tvaru. Drevené pelety sa vyrábajú lisovaním dreva v tvarovacích lisoch. Materiál je pod tlakom a je pretlačovaný skrz kruhové otvory, ktoré pelety vytvarujú. Počas lisovania sa do peliet nepridávajú žiadne prísady, pretože celulóza, ktorú drevo obsahuje, sa pri vysokej teplote stáva lepivou a nahradí tak lepidlo.Ak máte peletový kotol, jedine, čo musíte urobiť je občas doplniť zásobník peliet a vybrať popol. Nemusíte teda do kotla neustále prikladať, kotol sa o to postará za vás.